Kandıra’ya 6 Mobil Atık Getirme Merkezi kuruldu 18 Kasım 2022, 16:49
![](tema/genel/uploads/haberler/IMG_7108.jpg)
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ile Kandıra Belediyesi arasında gerçekleşen ortak protokolle getirilen 6 Mobil Atık Getirme Merkezi kurularak hizmete başladı.
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve Kandıra Belediyesi arasında imzalanan ‘‘Kocaeli İli Sıfır Atık Yönetim Sistemi dahilinde Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve İlçe Belediyesi arasında tanzim edilen Mobil Atık Getirme Merkezlerinin Kurulmasına Dair Ortak Hizmet Protokolü’’ kapsamında Kandıra Belediyesi İklimlendirme ve Atık Müdürlüğü kontrolünde Kandıra merkeze 4, Cebeci ve Kerpe’ye birer adet olmak üzere 6 adet Mobil Atık Getirme Merkezi kurularak hizmete başladı.
EMİNE ERDOĞAN ÖNCÜLÜĞÜNDE BAŞLATILDI
Gelecek nesillere temiz ve gelişmiş bir Türkiye ile yaşanabilir bir dünya bırakmak amacıyla Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın eşleri Emine Erdoğan’ın öncülüğünde başlatılan Sıfır Atık Projesi kapsamında Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ile ortak protokol imzalayan ilçelere kurulacak 80 adet Mobil Atık Getirme Merkezi ile çevre ve insan sağlığının ve tüm kaynakların korunmasını hedefleniyor.
80 MOBİL ATIK GETİRME MERKEZİNİN 6’SI KANDIRA’YA
Kaynağında ayrı biriktirilen atıkların birbirleriyle karıştırılmadan toplanması, taşınması, işlenmesi, geri kazanımı, geri dönüşümü, bertarafına yönelik altyapının geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması iş ve işlemlerinin kalıcı bir yerel yönetim uygulamasına dönüşmesini sağlamak maksadıyla 80 noktaya Mobil Atık Getirme Merkezleri kuruluyor.
GERİ KAZANILABİLİR ATIKLAR
Vatandaşları evlerinde kaynağında ayrı biriktirdikleri geri kazanılabilir (kağıt, cam, metal, plastik atıklar, atık elektrikli ve elektronik eşyalar, atık piller ve bitkisel atık yağlar) atıkların ayrı ayrı biriktirilerek geri kazanımının/geri dönüşümünün sağlanması ve halkın bu sisteme dâhil edilmesi amaçlanıyor. Toplanan atıklar geri dönüşüme kazandırılacak ve döngüsel ekonomiye katkı sağlanacak. Mobil Atık Getirme Merkezleriyle sıfır atık bilincinin yaygınlaştırılması ve farkındalığın arttırılması hedefleniyor.
DIĞER HABERLER
-
15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Anma Programı
16 Temmuz 2024, 16:14 -
Kerpe'ye Özel Güvenlik Birimi
06 Temmuz 2024, 13:21 -
Kandıra Sahillerinde Yeni Projelere Start Verildi
04 Temmuz 2024, 17:07 -
KAÇAK YAPIYA GEÇİT YOK
26 Haziran 2024, 13:36 -
KANDIRA SAHİLERİ EMİN ELLERDE
22 Haziran 2024, 03:36 -
BAYRAM ZİYARETLERİ GELENEĞİMİZ KANDIRADA YAŞATILIYOR
18 Haziran 2024, 17:28 -
BAŞKAN ÖLMEZ YAĞIŞLARDAN ETKİLENEN TARIM ALANLARINDA
15 Haziran 2024, 14:22 -
KANDIRA BELEDİYESİNDEN ÖĞRENCİLERE KARNE EĞLENCESİ
14 Haziran 2024, 17:19 -
KANDIRA’DA KETEN YENİDEN HAYATA GEÇİRİLİYOR
14 Haziran 2024, 12:25 -
KANDIRA BELEDİYESİNDE ERKEN BAYRAM SEVİNCİ
14 Haziran 2024, 09:52